top of page

Bratislava plánuje vyměnit všechny lampy za svítidla s bílým světlem

Také na Slovensku, kde se v minulosti instalovali a dodnes převládají pouliční lampy s technologií vysokotlakých sodíkových výbojek, má dojít k nahrazení LED s bílým světlem. Konkrétně v Bratislavě, kde pod vedením primátora Matúša Valla plánují systematicky nahradit všech 50 tisíc lamp ve správě města. Nová svítidla mají mít regulovatelnou svítivost s barvou vyzařovaného světla v zastavěných oblastech od 3000 do 4000 K, v lesoparcích pak 2200 K.

"Nové lampy svietiace nabielo Bratislavčania môžu zaregistrovať zatiaľ najmä na úsekoch, ktoré boli rekonštruované v ostatných rokoch. Ide o karloveskú radiálu, o úsek Mlynských nív pri autobusovej stanici, o Landererovu ulicu, Americké námestie a mnoho ďalších miest. Kontrast medzi staršími lampami svietiacich teplou žltou farbou a novými, výrazne bielymi, je neprehliadnuteľný.


Bratislava má k verejnému osvetleniu metodický dokument vypracovaný Metropolitným inštitútom Bratislavy zvaný Princípy a štandardy verejného osvetlenia. Mesto je v ňom rozdelené na tri zóny z hľadiska chromatickosti svetla, ktoré má byť v tých-ktorých zónach použité."

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Commenti


bottom of page