top of page

Hmyz vymírá nebývalou rychlostí, může za to i světlo v noci

Lidská činnost rychle mění podobu planety a globální populace hmyzu mizí nebývalou rychlostí. Tváří v tvář odlesňování, užívání pesticidů, světelnému smogu a klimatické změně tito tvorové čelí problémům spolu s plodinami, květinami a dalšími zvířaty, jejichž přežití na hmyzu závisí.


Nedávný výzkum naznačuje, že populace hmyzu ubývá bezprecedentním tempem. Nejrozmanitější skupina organismů na planetě se podle odhadů zmenšuje o dvě procenta ročně. Navíc klesá i druhová pestrost. Od průmyslové revoluce mohlo vymřít až půl milionu druhů, varují ekologové.


Zdroj: https://www.flickr.com/photos/youngandwithit/3804304096

Jako malý chlapec pobíhal David Wagner v 60. letech po rodinné farmě ve státě Missouri se sklenicí v ruce a sbíral z oblohy zářící světlušky. „Mohli jsme jimi sklenici naplnit a položit ji v noci vedle postele,“ uvedl Wagner, který se pak stal entomologem. To už je dávno minulostí…


„Příroda se pomalu rozpadá,“ konstatoval Wagner. S úbytkem hmyzu se podle něj ztrácí celé větve stromu života. „Trháme ho na kusy a zůstává nám jeho zjednodušená a ošklivá podoba,“ uzavřel.


Více o významu a úbytku hmyzu najdete na odkazech níže.


Zdroj:Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page