top of page

Správný přístup obcí k výměně veřejného osvětlení?

Stále více samospráv se uchyluje k obměně svého veřejného osvětlení. Hlavním důvodem je v této době energetická úspora. Je ale spotřeba elektrické energie jediný a hlavní parametr, na který by se mělo hledět?


Staré lampy se sodíkovými výbojkami (svítící klasicky oranžově) jsou energeticky náročné a také se nedají regulovat dle potřeby. Moderní řešení v podobě LED svítidel nabízí řadu možností, jak na svícení ušetřit - vypínání v určitém čase, tlumení intenzity, pohybová čidla, inteligentní řešení... Nejrozšířenější LED čipy však svítí "denní bílou" a jak je z názvu patrné, denní bílé světlo je určeno na den, nikoli na večer nebo dokonce do noci. Málokoho z řad zástupců samospráv napadne zabývat se jinou barvou osvětlení (než co nabízí většina dodavatelů, resp. navrhuje většina projektantů), obzvlášť při snaze ušetřit. Kdo zná problematiku bílého světla večer a v noci ví, jak a proč je důležité svítit správně.Výměnu starých lamp tedy nelze řešit jakýmikoliv LED svítidly. Je nutné zohlednit řadu parametrů osvětlení a celého řešení. Jedním z klíčových je korelovaná teplota chromatičnosti (CCT). MŽP za optimální pro veřejné osvětlení udává CCT 2700 K. Jedná se však o kompromis mezi nepříjemnou a nepřirozenou přesvětleností a zároveň zachováním dostatečné viditelnosti. Svítidly s CCT o hodnotě okolo 1800 K označované jako PC Amber (= Phosphor Converted Amber) nelze udělat chybu! Takovéto svícení nejenže nemá negativní dopady na nehodovost a kriminalitu, ale je i šetrnější k přirozeným biorytmům člověka a přírody jako takové.


Stmívání/vypínání v noční době je možné u svítidel s předřadníkem AstroDIM. K tomu u dodavatele stačí poptat min. hodnotu 1750-1800 K (oranžová barva) a u stmívatelných max. hodnotu 3500-4000 K (denní bílá), více je zbytečné/na škodu.


Modernizace veřejného osvětlení je nevyhnutelná. Stejně tak je ale nutné svítit v souladu s tím, co je přirozené.Užitečné odkazy

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Σχόλια


bottom of page