top of page
Lidské zdraví
Grubisic et al. (2019)
Review: Light Pollution, Circadian Photoreception and Melatonin in Vertebrates
Umělé světlo v noci může u obratlovců vyústit v nežádoucí fyziologické následky – potlačení sekrece melatoninu a narušení cirkadiánních rytmů. Melatonin se snižuje už při velmi nízkých intenzitách, např. u ryb od 0,001 lx, u člověka 0,02-6 lx.
Ming Jin et al. (2021)
The effects of low-color-temperature dual-primary-color light-emitting diodes on three kinds of retinal cells
LED osvětlení s buzením v nízkých modrých vlnových délkách způsobuje poškození sítnice, potvrdil také tým čínských vědců. Výsledky výzkumu zároveň předpokládají, že zdroje s nízkou CCT se stanou novým druhem zdravého světelného zdroje, protože nevyzařují modré světlo, nemají fosfor a řeší problém nízké účinnosti, s nímž se potýkají fosforem překryté LED zdroje s nízkou CCT. Mnoho studií naznačilo, že tyto nové zdroje s nízkou CCT pravděpodobně mají léčivé účinky.
Brown et al. (2022)
Recommendations for daytime, evening, and nighttime indoor light exposure to best support physiology, sleep, and wakefulness in healthy adults
Vystavování se světlu, zejm. dopadajícímu do očí, má řadu důležitých vlivů na lidské zdraví a pohodu prostřednictvím modulace cirkadiánních rytmů a spánku, stejně jako neuroendokrinních a kognitivních funkcí. Pokroky v našem chápání základních mechanismů a nově vznikajících osvětlovacích technologií nyní představují příležitosti k úpravě osvětlení k podpoře optimálního fyzického a duševního zdraví a výkonu.
bottom of page